Питання законності надання салонами краси медичних процедур без ліцензії та відповідної медичної освіти.

12 Березня 2018 — Олена Косаревич

Протягом тривалого часу діяльність з надання послуг у сфері косметології набула значних масштабів. Це перш за все пов’язано із високим попитом на косметологічні послуги та стрімким збільшенням закладів (салонів краси), які надають цілий ряд послуг у сфері косметології починаючи із нанесення звичайних масок закінчуючи різноманітними ін’єкціями та пластичними операціями. Варто наголосити, що надання таких послуг вимагає різного роду документального підтвердження та потребує наявності відповідної освіти.

Загальновідомо, що салони краси надають різноманітні послуги, які заведено поділяти на естетичні та медичні процедури. Варто зазначити, що в українському законодавстві не відображено тлумачення даних термінів. У зв’язку з цим при поділі процедур, які надаються у салонах краси на естетичні і медичні (косметичні, косметологічні) слід керуватися Національним класифікатором видів економічної діяльності та Державним класифікатором продукції та послуг.

У даних нормативно-правових документах виділені розділи 86 «Охорона здоров’я» та 96 «Надання інших індивідуальних послуг».
Клас 96.02 класифікатора ДК 009: 2010 «Надання послуг перукарнями і салонами краси» включає: миття волосся, підрівнювання та стрижку, фарбування, тонування, завивку, випрямлення волосся та подібні види послуг, що надаються чоловікам та жінкам; гоління та підрівнювання бороди; масаж обличчя, манікюр і педикюр, макіяж тощо.

У Національному класифікаторі продукції та послуг є секція 96.02.1 «Послуги перукарські та інші послуги з догляду за зовнішністю», де виділені перукарські послуги для жінок і дівчаток; перукарські послуги для чоловіків і хлопчиків; косметичні, манікюрні та педикюрні послуги; послуги з догляду за зовнішністю, послуги поверхневого пілінгу, і т.д.

Таким чином, перераховані процедури не належать до медичних і є естетичними послугами, які салон краси може надавати без ліцензії.
В Державному класифікаторі видів економічної діяльності 2010 в класі 86.22 виділено клас «Спеціалізована медична практика», що передбачає медичне консультування та лікування у сфері спеціальної медицини лікарями-спеціалістами та хірургами. Відповідно, до медичних послуг відносяться процедури, пов’язані з введенням речовин в порожнину організму різними способами (ін’єкційно, природніми шляхами, тощо), що передбачають пошкодження шкірного покриву і слизової оболонки, а також вимагають застосування медичного обладнання та інструментів. Перелік даних процедур достатньо різноманітний. До них відносяться всі види пластичних операцій, апаратна косметологія, мезотерапія, ін’єкції ботоксу і силікону, епіляція, пілінг, ліпоксація, гідроколонотерапія та ін. Такі процедури повинні проводитися особами з медичною освітою, та за наявності відповідної ліцензії.

Важливо пам’ятати, що особа, яка проводить медичні процедури відповідає за життя і здоров’я свого клієнта, а проведення таких процедур без відповідної ліцензії та без медичної освіти може потягти за собою адміністративну, а у деяких випадках і кримінальну відповідальність. В судовій практиці трапляються випадки коли особи, які постраждали внаслідок неякісного надання косметологами-естетами медичних послуг звертаються до суду за захистом своїх порушених прав. Одним із таких прикладів є Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі № 161/12939/15-ц, де до суду звернулась позивачка з приводу відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків завданих медичною сестрою у зв’язку із проведенням процедури біоревіталізації та введення філерів на дому. Як вбачається із наданих суду документів медична сестра закінчила курси підвищення кваліфікації «Інституту Професійних Технологій» за спеціальністю косметолог-естетист, а також успішно закінчила теоретичні та практичні курси з ревіталізації та введення косметичних препаратів. Із наданих суду документів не вбачається, що у медичної сестри була наявна ліцензія на надання медичної допомоги, в т.ч. косметологічної, окрім того, остання не працює в спеціалізованій косметологічній клініці, кабінеті. Суд у своєму рішенні прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у зв’язку із відсутністю належних і допустимих доказів, які б підтверджували факт надання відповідачем позивачу послуг із істотними недоліками, що у подальшому призвело до ушкодження здоров’я, та неможливістю доведення причинового зв’язку із завданою шкодою і протиправною поведінкою медичної сестри.

У подальшому позивачка звернулась з апеляційного скаргою до апеляційного суду Волинської області з проханням скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення у зв’язку з тим, що медична послуга була надана з порушенням встановленого порядку надання таких послуг, без наявної ліцензії, відповідної освіти та з порушенням умов використання медичного препарату. Суд апеляційної інстанції задовольнив частково апеляційну скаргу позивача мотивуючи це тим, що згідно з наказом МОЗ СРСР від 28.12.1982 року № 1290 «Про заходи по поліпшенню косметологічної допомоги населенню» визначено суб’єктний склад та посадові обов’язки осіб, які надають косметологічну допомогу. Даним наказом затверджено Положення про медичну сестру по косметологічних процедурах де встановлено, які процедури вона може проводити. Зокрема, вона може проводити всі види масажів обличчя і голови, чистку шкіри обличчя, глибоке і повільне шелушіння шкіри обличчя, накладення на обличчя всіх видів масок, гриму, втирання лікувальних засобів в шкіру голови, дарсонвалізацію шкіри обличчя і голови, електроепіляцію.

З аналізу вищезазначених норм законодавства косметолог-естетист має право проводити не складні процедури, які не пов’язані з порушенням шкіряного покрову. Враховуючи встановлені обставини та вимоги чинного законодавства медична сестра не мала права надавати позивачу послуги з порушенням шкіряного покрову. Колегія суддів приходить до висновку, що відповідач надала позивачу послуги, які не повинна була надавати, оскільки не мала відповідної освіти.

Для уникнення зазначеної вище ситуації наголошуємо, що жінкам перед проведенням сумнівної процедури варто попросити показати для ознайомлення документи про освіту, посвідчення, сертифікати про право надання косметологічних послуг, а також ні в якому разі не погоджуватися на жодні послуги без укладання офіційного договору і підписаної Вами згоди на процедуру та її можливі наслідки, адже без документального підтвердження надання такої послуги Вам буде важко довести вину особи, яка надаватиме Вам такі послуги.
З метою захисту порушених прав можна, звернутися до територіальних органів Національної поліції України, до органів Державної фіскальної служби України, а також суду із заявою про незаконне здійснення підприємницької діяльності певною особою та заявою про відшкодування моральної та матеріальної шкоди, яка була завдана такою процедурою.

Олена Косаревич,
Юрист ТзОВ «Західна Консалтингова Корпорація»